Nuo viruso iki papiruso

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Taip jau istoriškai susiklostė, kad lietuvių tauta — specialistų tauta. Ir, dievaži, ne tamsuoliška, vien tik savais praamžiais, ąžuolais ir alkais apsistačiusi. Mūsų gyduoliai – kosmopolitai: išmano ir Rusijos taigų balzamų poveikį, ir šiaurės indėnų  šokius kūnui apvalyti. Tik bėda, jog globalizacija ir vienas sparčiausių interneto ryšių Europoje mūsų žiniuonių špitoles ėmė efektyviai uždarinėti. Betgi jie atsparūs — sugebėję gydyti helmintozes žibalo šaukštais, sugebėjo ir savo fizinį kūną paversti virtualiu, persikeldami į feisbuką ir kitus socialinius tinklus būrėjų reginų, žiniuonių užkuraičių ir stuburo tiesintojų purlių pavidalu. Pasaulį šiandien užklupo pandemija. Ir kokią žinią mums šiuo klausimu skelbia kosmoso paslapčių sergėtojai…?

Koronavirusas — laboratorijoje sukurtas biologinis ginklas.

Deja, šį diskursą plėtoja ne tik įžangoje paminėtas žmonių tipažas, bet ir kai kurie politikai. Štai Arkanzaso valstijos senatorius Thomas Bryantas Cottonas savo tviterio paskyroje rašė: „Norėčiau atkreipti dėmesį, kad vienintelė Kinijos ketvirtojo biosaugos lygio laboratorija, kurioje tiriami mirtini patogenai, įskaitant koronavirusą, veikia Uhane“ [1.]. Žinoma, Kinija netruko į tai atsakyti. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Zhao Lijianas toje pačioje platformoje dalijosi nuoroda į straipsnį, kuriame teigiama, jog pasaulį ištikęs virusas buvo sukurtas JAV [2.]. Reaguodamas į tai, JAV prezidentas Donaldas Trumpas ligos sukėlėją pavadino „Kinijos virusu“ [3.].

Kad ir kaip įvairių konspiracijos teorijų šalininkai džiaugtųsi šitokių kaltinimų svaidymusi viešojoje erdvėje, gamtai visgi į tai nusispjauti. Pirma, jau vasario 26 dieną medicinos savaitraštyje „The New England Journal of Medicine“ pasirodė mokslininkų Davido M. Morenso, Peterio Daszako ir Jeffery K. Taubenbergo straipsnis, kuriame rašoma, jog naujojo viruso RNR (genetinė medžiaga) yra be galo panaši į kitų šikšnosparnių organizme cirkuliuojančių virusų genetinę medžiagą, o į žmogų virusas pateko iš kol kas nenustatyto tarpinio gyvūno, buvusio Huanano turguje [4.]. Antra, mokslininko Kristiano G. Anderseno su komanda atliktame tyrime teigiama, jog koronaviruso RBD baltymai (baltymai, kuriais virusai tvirtinasi prie ląstelių) yra per daug gerai prisitaikę prie žmogaus ACE2 receptorių, o tai leidžia daryti išvadą, jog virusas negalėjo būti sukurtas laboratorijoje, mat šitokiai genetinei manipuliacijai būtų reikėję panaudoti beta – koronavirusų reversines genų sistemas arba jau prieš tai žinomų virusų genetinį pamatą, o šitokių metodų panaudojimą būtų įmanoma atsekti genų sekoskaitos metodu [5.].

Šičia dera paminėti ir tai, jog biologinį ginklą panaudojusi valstybė susidurtų su aibe sankcijų iš visų kitų pasaulio šalių, mat 1975 m. įsigaliojusią Bakteriologinių ir toksinių ginklų kūrimo, gamybos ir saugojimo uždraudimo bei jų sunaikinimo konvenciją pasirašė 183 valstybės (nepasirašė Čadas, Komorų sąjunga, Džibutis, Eritrėja, Izraelis, Kiribatis, Mikronezija, Namibija, Pietų Sudanas ir Tuvalu). Tokį ginklą panaudojusiai valstybei grėstų: visokeriopos finansinės paramos nutraukimas, galimybės skolintis įšaldymas, visiškas eksporto sustabdymas, importo sustabdymas, diplomatinių santykių nutraukimas ir t. t.

Žinoma, atsiranda ir šviesuolių, teigiančių, jog šitoks virusas gal ir nebuvo panaudotas kaip biologinis ginklas, bet tiesiog netyčia paspruko iš laboratorijos. Taip, negalima neigti, jog tokius virusus tiriančiose laboratorijose nutinka nelaimingų įvykių. Štai kad ir 2019 m. rugsėjo 17 d. Novosibirsko Virusologijos ir biotechnologijų tyrimų institute, kuriame saugomi raupų, juodligės, Ebolos hemoraginės karšinės sukėlėjų pavyzdžiai, įvykęs dujų baliono sprogimas [6.]. Tačiau pamirštamas faktas, jog ketvirtojo biosaugos lygio laboratorijas paprastai stato žmonės, turintys patirties statybose. Pavyzdžiui, šitokio tipo laboratorijos privalo būti atsparios teroristiniams išpuoliams (t. y. patalpų, kuriose laikomi patogenai, konstrukcija privalo būti atspari raketsvaidžių, artilerijos, prieštankinių ginklų šūviams), jas privalo saugoti ginkluotas personalas, laboratorijose pritaikyta neigiamo slėgio oro filtravimo sistema (tai reiškia, jog oras iš laboratorijos pasišalinti gali tik per filtrus) ir t. t. O kur dar biotechnologiniai apsaugos mechanizmai: pavyzdžiui, jau pradėta taikyti technologija, kai laboratorijose tiriamų patogenų nukleotidai yra halogenuojami (dažniausiai į uracilo nukleotidą įterpiant chlorido joną), tad jie, netyčia iš laboratorijos patekę į aplinką, praranda gebėjimą dalytis ir replikuotis. Kitaip tariant, virusams ir bakterijoms uždedamas biocheminis nekaltybės diržas.

Tad ne, būrėja Regina, koronavirusas – evoliucijos, o ne biologinės karybos pavyzdys. Vis dėlto geras bandymas.

Virusą nužudo česnakas, garstyčios, cibulė, imbieras arba gera degtinė.

Dargi būtų galima pasiūlyti šampūną per rectum arba žvakių vašką per os. Pagelbėti nepagelbės, bet bent jau būtų smagu pažiūrėti.

Visgi jeigu norėtume į šią temą pažvelgti kiek plačiau, iškart reiktų nusikratyti konkrečių mitų. Ne, alkoholinių gėrimų vartojimas nedezinfekuoja jūsų organizmo vidaus (kad ir kaip jūs šį procesą įsivaizduotumėte), mat etilo alkoholio koncentracija tokiuose gėrimuose dažniausiai neviršija 40 proc., o koronavirusą nužudo tik preparatai, kuriuose etanolio koncentracija viršija 60 proc. [7.]. Žodžiu, jokie aukščiau išvardyti produktai nepadeda atsikratyti šio patogeno. Taip, tiesa, jog dauguma vaistų buvo išgauti iš augalų, tačiau čia ir slypi atsakymas: vaistai veikia dėl to, jog veikliosios medžiagos koncentracija juose yra be galo didelė palyginti su pačiu augalu. Juk nenorėtumėte graužti gluosnio žievės, jeigu tiesiog galėtumėte išgerti aspirino tabletę? Nors, velnias žino, dabar atsiranda tokių, kurie nori…

Kalbant apie alternatyvią mediciną reiktų pasakyti, jog Europos komisija yra sukūrusi tyrimų tinklą, atsakingą už alternatyviosios medicinos efektyvumo stebėseną – tai „Cambrella“ [8.]. Taip pat egzistuoja Europos alternatyviosios medicinos tiekėjus vienijanti organizacija „Eurocam“. Ką mums byloja šios organizacijos? Faktai nekinta. Štai tyrime, kuris pateikiamas „Cambrella“ puslapyje, sakoma, jog nėra pakankamai svarių duomenų tokio gydymo naudai įrodyti, o pats alternatyviosios medicinos tiekėjų reguliavimas privalo būti labai preciziškas, mat toks gydymo būdas gali ir pakenkti [9.]. Dr. Edzardas Ernstas, pirmasis Ekseterio universiteto Anglijoje alternatyviosios medicinos profesorius bei Skeptiškų tyrimų komiteto (Committee for Sceptical Inquiry) narys, teigia, jog sprendžiant iš 1000 tyrimų ir 40 knygų, atliktų ir išleistų kartu su tyrėjų komanda, dirbusia Plimuto universitete, tik 5 proc. alternatyvaus gydymo metodų pasižymi gydomuoju poveikiu [10.]. Tad ar pasikliauti mūsų gydytojais ir slaugytojais, ar į ausis prisikišti dilgėlių – spręsti jums. Tiesa, arbatos padeda! Sergant būtina palaikyti skysčių balansą.

Feisbuko sienoje mačiau, jog vienas rusų infektologas siūlo gerklę skalauti druskos tirpalu, o pasitikrinti, ar nesusirgome COVID-19, galima dešimt sekundžių sulaikius kvėpavimą. Beje, kita rusų infektologė teigia, jog paprastos kaukės irgi gali apsaugoti nuo koronaviruso, jeigu jų viduje priklijuosime įklotą, apipiltą jodu [11.].

Tiesą pasakius, aš jau pavargau rašyti…

***

Mielieji žmonės, tam, kad ši nauja pandemija praeitų su kuo lengvesnėmis pasekmėmis, nenutrūkstamai dirba tūkstančiai slaugytojų, gydytojų ir savanorių. Be sustojimo veikia aštuonios ketvirtojo biosaugos lygio Europos laboratorijos. Medikai, palikę namuose vyrus, žmonas, vaikus, apsigyvena ligoninėse. Vienintelis dalykas, kurį privalome daryti – paisyti jų nurodymų: nesibūriuoti, dažnai plauti rankas muilu, kuo mažiau liesti veidą ir vėdinti patalpas. Nereikia ieškoti gydymo būdų Senovės Egipto raštuose ar senosiose arijų vedose. Juk norint pasijusti ypatingu nebūtina galvoti, jog esi gudresnis už mokslininkus – užtenka naktį žvilgterėti į žvaigždes ir tyliai tyliai pasakyti sau panosėj: „juk šios dvi akys tik mano — niekieno kito.“

Dalinkitės.

Palikite Atsiliepimą