Reikšmingiausi Kovo 9-osios (14-osios karo dienos Ukrainoje) įvykiai

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Situacija Ukrainoje

Rusijos pajėgos ir toliau lėtai veržiasi pirmyn, nors jų bandymus įsiveržti į tokius miestus kaip Černihivas ir Mykolajivas Ukrainos kariai vis dar sėkmingai atlaiko. 

Trečiadienio rytą Skadovsko miesto Chersono regione gyventojams išėjus švęsti poeto Taraso Ševčenkos gimimo metinių, į miestą pradėjo skverbtis rusų okupacinės pajėgos. Į miesto tarybą įsiveržė nežinomo tipo kariuomenės kariai, paėmė visus kompiuterius, paliko visišką netvarką ir pasišalino.

Nepaisant okupantų, kovo 9 dieną eitynės ir protestai vyko ir kituose miestuose.

Popietę pranešta, kad Černihivo regione vykstantmūšiams, Rusijos okupacinės pajėgos yra apsuptos ir, rusų kariai norėdami išeiti iš apsupties, šaudo į savo karius. 

Situaciją kontroliuoja Ukrainos ginkluotosios ir saugumo pajėgos, bet Rusijos kariai panikuoja ir griebiasi ypatingai žiaurių metodų – apiplėšinėja, apšaudo civilius ir niokoja jų namus artilerijos ir tankų ugnimi.

Jungtinių Amerikos Valstijų gynybos atstovo žiniomis, nuo Rusijos invazijos pradžios į Ukrainą jau buvo paleista 710 raketų. 

Ukrainos prezidentūros atstovo Oleksijaus Arestovičiaus teigimu, Rusijos agresorių patirti nuostoliai yra daug didesni nei Ukrainos ginkluotųjų pajėgų.

Ukrainoje gyvenantys baltrusiai įkūrė atskirą batalioną ginti Kyjivui. Baltarusių Batalionas pavadintas žymaus 1863-ųjų metų sukilimo vado – Konstantino Kalinausko – garbei. Konstantinas Kalinauskas buvo nuteistas mirties bausme ir 1864 metų kovo 22 dieną nužudytas Lukiškių aikštėje, Vilniuje. 2017 metais Gedimino kalno papėdeje buvo aptikti jo palaikai. Garsusis sukilėlis buvo perlaidotas Vilniaus Rasų kapinių koplyčios kolumbariume. 

Humanitarinė situacija katastrofiška

Kovo 9-ąją — dar daugiau civilių aukų. Ryte pranešta, kad Rusijos okupacinės pajėgos apšaudė gyvenamuosius pastatus Mykolajivo, Žitomiro, Sumų, Charkivo ir Luhansko regionuose, žuvo dešimtys žmonių.

Nors Ukraina ir Rusijos Federacija susitarė dėl paliaubų nuo 9 iki 21 valandos, tam, kad šešiais humanitariniais koridoriais būtų galima evakuoti civilius gyventojus, Rusijos pusė jų nesilaikė. Ugnies nutraukimo įsipareigojimai nebuvo vykdomi maršrutuose Mariupolis – Zaporižė, Volnovačia – Pokrovskas.

Ukrainos prezidentas Volodimiras Zelenskis pranešė, jog apie 35 000 gyventojų paliko Sumus, Enerhodarą, Bučą, Irpinę, Hostomelį ir kitus miestus per humanitarinius koridorius. Tuo tarpu Mariupolyje situacija išlieka katastrofiška — nėra elektros, šildymo, vandens, ryšio. Okupantai subombardavo vaikų ligoninę, kai kuriuos vaikus teko traukti iš po nuolaužų, buvo sužeistos nėščios moterys. Ukrainos prezidentas teigė, kad Mariupolio ligoninės subombardavimas yra galutinis įrodymas, jog vykdomas ukrainiečių genocidas.

Zaporižės regiono karinės administracijos vadovas paskelbė, kad Rusijos kariuomenė neįleido humanitarinių krovinių vilkstinės iš Zaporižės į Enerhodarą.

Ryte Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) informavo, jog netikėtai buvo prarastas ryšys su Černobylio atominės elektrinės saugumo kontrolės sistemomis, kurios leidžia stebėti, ar Černobylyje visos branduolinės medžiagos „yra savo vietoje“.  

Vėliau pranešta, kad atominė elektrinė dėl okupantų veiksmų liko be elektros, ir kad besitęsiant mūšiams atlikti remonto darbų ir atkurti elektros tiekimo neįmanoma. 

Elektrinėje įjungti rezerviniai dyzeliniai generatoriai, tačiau jie elektra Černobylį aprūpinti gali iki 48 valandų — po to, neatstačius elektros tiekimo, sustos panaudoto kuro talpyklų aušinimas, nustos veikti priešgaisrinė apsauga ir kitos apsauginės bei priežiūros sistemos.

Kaip pranešama, okupantai pažeidė radiacinės saugos reikalavimus Černobylio atominėje elektrinėje ir draudžiamojoje zonoje. Šioje teritorijoje ir už jos ribų vyksta nekontroliuojamas personalo ir karinės technikos judėjimas.

Baltieji rūmai trečiadienį taip pat pranešė, jog Rusija Ukrainoje gali pasitelkti cheminius ginklus, nes aktyviai propaguoja propagandą, jog cheminių ginklų gamyba Ukrainoje užsiiminėja JAV. Anot Baltųjų Rūmų atstovo spaudai, tokią Rusijos propagandą taip pat platina Kinija, tačiau ji gali pasitarnauti kaip priedanga pačių rusų ketinimams.

Tarptautinė erdvė

Pasaulio ekonomikos forumas (PEF) trečiadienį pranešė, kad įšaldo santykius su Rusijos atstovais ir neleis sankcijų sąraše esantiems subjektams dalyvauti Davose kasmet vykstančiame pasaulio politikos, ekonomikos ir verslo elito susitikime. 

Europos Taryba pasmerkė Rusijos invaziją Ukrainoje ir išreiškė nepajudinamą paramą Ukrainos nepriklausomybei, suverenitetui ir teritoriniam vientisumui dėl jos tarptautiniu mastu pripažintų sienų.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) taryba nusprendė nedelsiant sustabdyti Rusijos ir Baltarusijos dalyvavimą EBPO struktūrose. Organizacijos nariai taip pat nurodė generaliniam sekretoriui parengti pasiūlymus dėl tolesnės paramos demokratiškai išrinktos Ukrainos Vyriausybės stiprinimo, įskaitant priemones ekonomikos gaivinimui.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas trečiadienį aptarė diplomatinius būdus karui Ukrainoje nutraukti ir humanitarinių koridorių svarbą civiliams evakuoti, pranešė Kremlius. V. Putinas informavo O. Scholzą apie priemones, kurių imamasi siekiant evakuoti civilius gyventojus, tačiau nepraleido progos įterpti tradicinės rusisškos propagandos, prabildamas apie „nacionalistinių grupuočių kovotojų bandymus“ sužlugdyti šiuos planus. 

Trečiadienį Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola pareiškė, kad reaguojant į Kremliaus veiksmus reikalinga iš naujo įvertinti Europos vaidmenį naujame pasaulyje. Tai padaryti Metsola siūlo didinant investicijas į Europos gynybą ir novatoriškas technologijas ir kuriant Europos saugumo bei gynybos sąjungą. Parlamento pirmininkė kvietė išlaikyti esamą bendradarbiavimo lygį ir Ukrainos karui pasibaigus.

Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas paragino sumažinti mūsų energetinę priklausomybę nuo Rusijos dujų ir naftos ir stiprinti Europos gynybinius pajėgumus bendradarbiaujant su NATO. Kallas taipogi teigė, kad priimti Ukrainą į Europos Sąjungą yra mūsų moralinė pareiga. 

ES bendrijos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis taip pat ragino dėti pastangas sumažinti Europos Sąjungos energetinę priklausomybę nuo Rusijos nepaisant to, kad tai kainuos mūsų piliečiams.   

Nyderlandų premjeras Markas Rute sukritikavo idėją didinti Europos Sąjungos valstybių narių gynybos pajėgumus skolos kaina teikdamas, kad tai reikštų, jog olandai turės brangiai susimokėti finansuodami kitų šalių gynybą. 

Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų diplomatai dar kartą viešai atmetė galimybę užtikrinti neskraidymo zonas Ukrainoje motyvuodami tuo, jog tai karą tik dar labiau ištęstų, tačiau pažadėjo daugiau paramos ginklais. 

JAV taip pat oficialiai patvirtino, kad nepalaiko idėjos perduoti sovietinius naikintuvus Ukrainai. 

Tuo tarpu Vašingtonas patvirtino 13,6 milijardų dolerių pagalbos paketą Ukrainai. JAV prezidentas Bidenas praeitą savaitę savo kolegų kongrese paprašė skirti 10 milijardų dolerių, tačiau kongresui pavyko numatyti jų daugiau nei prašyta. 

Vyšnia ant katastrofiško torto

Kol trečiadienį Ukrainoje po nuolaužomis mirė vaikai, Lietuvoje, buvusi politiko, verslininko ir stebuklingojo anticovidinio vandens išradėjo Viktoro Uspaskicho žmona Jolanta Blažytė ieškojo panašumų tarp JAV valstijų ir Donetsko bei Lugansko separatistinių valstybių Ukrainoje. 

Blažytė taipogi bandė įrodyti, kad iš tiesų karas Ukrainoje vyksta tik dėl Krymo ir kad jis tuoj pat liautųsi, jei tik ukrainiečiai jį atiduotų Rusijai. Savo versijos kodėl tada Rusija apskritai pradėjo invaziją į Ukrainą, kai ji de facto kontroliuoja Krymą jau 8 metus ir Ukraina jokių operacijų siekdama jį susigražinti nepradėjo, nepateikė. Vis dėl to pripažino, kad yra “blondinė” ir “nieko neišmano”. 

Dalinkitės.

Palikite Atsiliepimą