Reikšmingiausi balandžio 1-osios (37-osios karo dienos Ukrainoje) įvykiai

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Penktadienį okupantai ir toliau vykdė ginkluotą agresiją prieš Ukrainą, tačiau jų uždaviniai liko neįgyvendinti. Anot Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo, priešas persigrupuoja ir bando telkti pagrindines pastangas į puolimo operaciją rytinėje zonoje. Ukrainos pajėgos surengė keletą vietinių kontratakų aplink Kyjivą Šiaurės Rytų Ukrainoje ir link Chersono. Mariupolis didvyriškai gynėsi.

Britų gynybos žvalgybos duomenimis, Ukrainos pajėgos atsiėmė į Pietus nuo Černihivo esančius Slobodos ir Lukašivkos kaimus, esančius prie vieno pagrindinių kelių (logistikos maršrutų)  tarp Černihivo ir sostinės. Ukraina taip pat toliau vykdė sėkmingas, bet ribotas atsakomąsias atakas Kyjivo Rytuose ir Šiaurės Rytuose. Nepaisant Rusijos pažadų sumažinti „karinį aktyvumą“ Kyjivo ir Černhivo srityse, oro ir raketų smūgiai čia tęsėsi. Britų žvalgybos duomenimis, kad galėtų sustiprinti invaziją, Rusija perskirsto savo pajėgas iš Sakartvelo. Anot britų žvalgybos, labai mažai tikėtina, kad Rusija planavo tokiu būdu stiprinti savo pajėgas, o  tai rodo netikėtus nuostolius, kuriuos ji patyrė invazijos metu.

BBC pranešė, kad, anot NATO generalinio sekretoriaus, Rusijos pajėgos Ukrainoje persigrupuoja tam, kad padvigubintų puolimą šalies Rytuose. „Rusija bando persigrupuoti, papildyti atsargas ir sustiprinti pajėgas“, sakė Jensas Stoltenbergas. Jungtinė Karalystė nurodė, kad pastiprinimui iš Sakartvelo Rusija perkelia nuo 1,2 iki 2 tūkst. karių. Maskva antradienį pareiškė, kad sumažins karinį aktyvumą Ukrainos Šiaurėje ir sutelks dėmesį į Donbaso regiono „išlaisvinimą“ Pietryčiuose. Pasak J. Stoltenbergo, Rusijos tikslas pasiekti karinį rezultatą nepasikeitė. „Stebime besitęsiantį miestų apšaudymą ir matome, kad Rusija keičia kai kurių pajėgų pozicijas, vyksta jų judėjimas, greičiausiai telkiant pastangas Donbaso regione, – sakė jis. „Tuo pat metu Rusija išlaiko spaudimą Kyjivui ir kitiems miestams. Todėl galime tikėtis papildomų puolamųjų veiksmų, atnešiančių dar daugiau kančių“.

Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad du Ukrainos sraigtasparniai surengė oro smūgį Rusijos Belgorodo naftos bazėje, nors pirmosiomis karo dienomis ji pati teigė sunaikinusi visus Ukrainos lėktuvus. Tuo tarpu Ukrainos gynybos ministerija į šį kaltinimą atsakė, kad Ukraina nėra atsakinga už visas Rusijos teritorijoje vykstančias nelaimes, ir ypač dėl gaisro Belgorodo naftos bazėje.

Vakar agresoriai, pažeisdami tarptautinę humanitarinę teisę, raketomis ir bombomis toliau atakavo karinę ir civilinę Ukrainos infrastruktūrą, terorizavo ir baugino vietos gyventojus, vykdė plėšimus, vagystes, grobimus ir kitus karo nusikaltimus. Anot Generalinio štabo, patyrę didelių aviacijos technikos nuostolių, priešo orlaiviai stengiasi laikytis atokiau nuo Ukrainos oro gynybos zonų, taip pat vengti tiesioginių susidūrimų su Ukrainos kovotojais. Atsižvelgiant į šias aplinkybes agresoriai vykdo raketų smūgius – šių atakų efektyvumas, anot Generalinio štabo, kariniu požiūriu yra abejotinas, tačiau dėl to kenčia civiliai gyventojai, griaunami gyvenamieji pastatai ir žūsta žmonės.

Okupantų nuostoliai

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo penktadienio duomenimis, nuo karo prieš Ukrainą pradžios okupantai prarado 143 lėktuvus, 131 sraigtasparnį ir maždaug 17,7 tūkst. karių. Kiti priešo nuostoliai šiuo laikotarpiu: 625 tankai, 1751 šarvuotis, 316 artilerijos sistemų, 96 raketų paleidimo sistemos, 54 oro gynybos sistemos, 1220 motorinių transporto priemonių, 7 laivai, 85 dronai. Tikslus nuostolių skaičiavimas yra komplikuotas dėl didelio karo veiksmų intensyvumo.

Humanitarinė situacija

Penktadienį pranešta apie Ukrainos ir Rusijos karo belaisvių apsikeitimą. Prezidento Volodymyro Zelenskio įsakymu karo belaisviais apsikeista jau antrą kartą – 86 Ukrainos kariai, tarp kurių buvo 15 moterų, „iškeisti“ į 86 Rusijos karius.

Mariupolio valdžia apskaičiavo, kad sunaikintai miesto infrastruktūrai atstatyti reikės maždaug 10 mlrd. JAV dolerių. Mero Vadymo Boichenko teigimu, „kiekvienas nusikaltimas, kiekviena agresoriaus žmogžudystė ir sunaikinimas turi būti užfiksuotas ir perduotas tarptautiniam teismui. Karo nusikaltėliai turi būti nubausti“. „Glaudžiai bendradarbiaujame su vyriausybe ir Donecko civiline – karine administracija, siekdami užtikrinti, kad po karo gautume ne tik reparacijas iš Rusijos už visišką mūsų mylimo Mariupolio atkūrimą, bet ir dideles išmokas visiems mariupoliečiams už kančias ir padarytą žalą“, sakė miesto meras.

Estijos autobusų bendrovių atstovų teigimu, dalis Mariupolio gyventojų, priverstinai deportuotų į Rusiją, sugebėjo pasiekti šią šalį. „Luhehpress“ atstovas spaudai Wrightas Remmelis Estijos transliuotojui ERR sakė, jog ukrainiečių pabėgėlių dalis (tarp jų ir keleivių) auga – jie „atvyksta“ į Rusiją iš Mariupolio, o paskui per Sankt Peterburgą vyksta į Estiją. Anot jo, kartais ukrainiečiai neturi dokumentų originalų, tik skenuotas pasų kopijas. „Tokiais atvejais iš anksto kreipiamės į policiją bei pasieniečius ir teiraujamės, ar ukrainiečiams bus leista kirsti Estijos sieną“, sakė jis. Informaciją, kad kai kuriems į Rusiją deportuotiems Ukrainos piliečiams pavyko patekti į Europos Sąjungą, patvirtino ir kito operatoriaus „Baltic Shuttle“ atstovas. „Daugiau nei 50 proc. mūsų keleivių yra pabėgėliai iš Ukrainos, kurie atvyko į Rusiją iš Ukrainos, ir iš Sankt Peterburgo keliavo autobusu, kad liktų čia arba vyktų toliau“, jį citavo ERR. Nei vieno vežėjo atstovai nepateikė tikslių duomenų, koks skaičius keleivių važiavo autobusais.

Kovo 31 dieną, ketvirtadienį, vicepremjerė Iryna Vereshchuk pareiškė, kad rusų okupantai pagrobė ir į Rusijos teritoriją išgabeno 45 tūkst. Mariupolio gyventojų. Kovo 27 dieną Mariupolio meras V. Boichenko sakė, kad iš miesto nelegaliai ištremta nuo 20 iki 30 tūkst. žmonių.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui yra sakęs, kad iš Mariupolio evakuoti civilių gyventojų neįmanoma, nepasidavus Ukrainos gynėjams. Generalinės Ukrainos prokurorės Iryna‘os Venediktos teigimu, Rusijos okupantų veiksmai Mariupolyje pagal tarptautinę teisę gali būti kvalifikuojami kaip genocidas. Anot miestą ginančio Azovo pulko kovotojų, Rusijos lėktuvai tyčia atakuoja civilinės ir humanitarinės paskirties pastatus, taip pat ir pažymėtus raudonu kryžiumi.

Tarptautinė erdvė

Tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas Rafaelis Grossi‘is atvyko į Rusiją, kur penktadienį turėjo susitikti su šios šalies aukščiausio rango pareigūnais. Prieš tai R. Grossi‘is apsilankė Ukrainos Pietuose esančioje atominėje elektrinėje. Trečiadienio apsilankymas buvo pirmasis jo vizitas Ukrainoje po Rusijos įsiveržimo, privertusio nuogąstauti dėl galimos branduolinės avarijos.

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola savo Twitter paskyroje pranešė, kad lankysis Kyjive.

Europos Sąjunga planuoja iki šių metų pabaigos dviem trečdaliais sumažinti savo priklausomybę nuo rusiškų dujų importo, interviu Latvijos visuomeninei televizijai sakė Europos Komisijos vicepirmininkas Valdis Dombrovskis. Komisaras nurodė, kad ES aiškiai apsisprendė palaipsniui mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, todėl šiuo metu ieškoma alternatyvių sprendimų. 

ES penktadienį surengė virtualų viršūnių susitikimą su Kinija, augant nerimui dėl vis didesnio Pekino suartėjimo su Maskva ir nenoro pasmerkti Rusijos invaziją į Ukrainą. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas dalyvavo vaizdo konferencijoje su ES lyderiais Charles’iu Micheliu ir Ursula von der Leyen, vykstant kasmetinėms deryboms, kurių praėjusiais metais buvo atsisakyta augant įtampai.

Kinija penktadienį apkaltino Jungtines Valstijas karo Ukrainoje kurstymu ir pareiškė, kad po Sovietų Sąjungos žlugimo NATO turėjo būti išformuota. „Būdamos krizės dėl Ukrainos kaltininkės ir pagrindinės jos kurstytojos, JAV po 1999 metų paskatino NATO per pastaruosius du dešimtmečius penkis kartus plėstis į Rytus“, per eilinę spaudos konferenciją žurnalistams sakė užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.

JAV ir Jungtinė Karalystė perduos Ukrainai „itin modernios“ karinės įrangos, kurią šalis panaudos savo oro erdvės gynybai, nurodė ukrainiečių ambasadorius Japonijoje Serhijus Korsunskis.

JAV prekybos departamentas artimiausiomis dienomis į sankcijų sąrašą įtrauks 120 Rusijos ir Baltarusijos gynybos, aviacijos ir laivybos sektoriaus subjektų.

Estijos vyriausybė patvirtino nacionalines sankcijas Rusijos kapitalo bendrovei „Yandex“ –  jos tiesioginė ar netiesioginė veikla Estijoje uždraudžiama nuo balandžio 11 dienos.

Prancūzijos saugos reguliavimo institucija pareiškė, kad Rusijos kariuomenės įranga trukdo komercinių orlaivių naudojamoms palydovinės navigacijos sistemoms. Oro linijų pilotai pranešė apie sutrikimus Juodosios jūros, rytinės Suomijos ir Kaliningrado srities apylinkėse, sakė Prancūzijos civilinės aviacijos institucijos DGAC palydovinės navigacijos skyriaus vadovas Benoit Roturier. Jį cituoja Bloomberg naujienų agentūra. B. Rotutier teigimu, trukdžius galėjo sukelti Rusijos sunkvežimiai, gabenantys trukdžių įrangą, paprastai naudojamą kariams ir įrenginiams apsaugoti nuo GPS valdomų raketų.

Šimtai Sirijos kovotojų vyksta į Rusiją dalyvauti kare prieš Ukrainą, praneša Ukrinform, remdamasi New York Times. Pirmasis dalinys, kurį sudaro apie 300 žmonių, jau atvyko į Rusiją dalyvauti kariniuose mokymuose, o paskui buvo išsiųstas į Ukrainą. Pakeliui, esą, vis dar yra nemažai kovotojų. Verbuotojai visoje Sirijoje sudaro kandidatų sąrašus, kuriuos prieš perduodama juos Rusijai turi patikrinti Sirijos saugumo tarnyba.

Dalinkitės.

Palikite Atsiliepimą